Zakład Fotograficzny Walenty Waligóra

Wesela, śluby, komunie i inne ważne społecznie wydarzenia, także podobizny na dokumenty czy pamiątki rodzinnych spotkań, przez kilkadziesiąt lat uwieczniał na zdjęciach Walenty Waligóra.

Walenty Waligóra, mieszkaniec Śremu, przyjechał do Orzechowa, po ślubie z Władysławą Tylską z Dominowa. Kupili działkę i zbudowali dom, który stoi do dziś. Ma już innych właścicieli i zupełnie inną fasadę.

Najpierw Walenty Waligóra otworzył zakład fryzjerski, a w 1933 roku prowadził już zakład fotograficzny. W rodzinnych archiwach mieszkańców Orzechowa znalazły się dwa zdjęcia potwierdzające wykonywane dla pań i panów usługi fryzjerskie.  Mało tego, Pan Walenty, przez krótki czas był też stomatologiem. 

Na początku swej działalności Zakład Fotograficzny świadczył usługi dla mieszkańców Orzechowa          

 i najbliższej okolicy. W czasie II wojny światowej zmuszony był przez Niemców do pracy także we Wrześni.

Na początku lat 50. otworzył zakład fotograficzny w Miłosławiu, który znajdował się najpierw w budynku po lewej stronie runku, a potem po prawej, kiedy stoimy tyłem do dawnego „Bazaru”.  W tej drugiej lokalizacji pracował już syn Pana Walentego – Kazimierz wraz ze swoją żoną Henryką, która po śmierci swego męża prowadził zakład samodzielnie.  

Historię zmian organizacyjnych zakładu fotograficznego, prowadzonego przez rodzinę Waligórów pokazują pieczątki, którymi opatrywane były zdjęcia. To interesujące zestawienie wykonała i udostępniła Pani Henryka Waligóra, synowa Pana Walentego.

Pani Henryka udostępniła także zdjęcia z archiwum zakładu fotograficznego Waligórów, który wpisując się w historię Orzechowa, pozostawił nam również, w formie zdjęć, dokumenty tej historii.  

Rodzina Waligórów

Most na Warcie

Praca z zakładzie sklejek w Orzechowie

Przedszkole

Szkoła

Budowa nowego kościoła

Różne zdjęcia z archiwum zakładu fotograficznego Walentego Waligóry

Niemcy

Artykuły w prasie

Pieczątki zakładu fotograficznego

Karta rowerowa Walentego Waligóry