Rodzina Grabowskich

Opracowanie powstało na podstawie informacji przekazanych przez Halinę Głowacką z domu Grabowską. Wszystkie zdjęcia i materiały zamieszone poniżej pochodzą z archiwum domowego Pani Haliny.

Orzechowska historia rodziny Grabowskich rozpoczyna się w 1902 roku, kiedy to Franciszek Grabowski (1876 – 1953), syn Walentego Grabowskiego z Solca Wielkopolskiego, budowniczego kościoła w tej miejscowości, poślubił Stanisławę Krychowską (1877 – 1955). Małżeństwo zamieszkało w Orzechowie, w rodzinnym domu Agnieszki Krychowskiej (matki Stanisławy) przy obecnej ulicy Krótkiej 1. Dom ten stoi do dziś.

Z małżeństwa tego urodziło się jedenaścioro dzieci. Czworo z nich zmarło w dzieciństwie. W Orzechowie wraz z rodzinami zamieszkali:

 • Jan Grabowski (1902 -1967) ożeniony z Julią Cierpisz. Z małżeństwa tego urodziło się czworo dzieci. W 1939 roku deportowani do Generalnego Gubernatorstwa do Radomska. Po wojnie nie wrócili do Orzechowa. Zamieszkali w Jarocinie.
 • Franciszka Grabowska-Szydłowska (1904 -1969), wyszła za mąż za Franciszka Szydłowskiego (1901-1982). Z małżeństwa tego urodziły się dwie córki:
 • Mariana Szydłowska -Gierszal,
 • Krystyna Szydłowska – Skrzypczak.

W 1939 roku wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa. Wojnę spędzili

w miejscowości Spiczyn w województwie lubelskim.

 • Stanisław Grabowski (1911- 1995) ożeniony z Marianną Dutkowską (1913-1998).

Mieli syna Tadeusz. W 1939 roku wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec.

 • Zygmunt Grabowski (1915-1963) ożeniony z Haliną Golus, którą poznał podczas robót przymusowych w Neumünster w Niemczech wywieziony w latach 1939 – 1945.

Ze związku tego urodziło się czworo dzieci.

 • Leokadia Grabowska -Rogula,
 • Ryszard Grabowski – zmarł jako dziecko w Niemczech,
 • Bogumiła Grabowska,
 • Włodzimierz Grabowski.

Do Orzechowa powrócili w czerwcu 1945 roku, po czym w poszukiwaniu pracy w 1946 roku przenieśli się do Jagniątkowa niedaleko Jeleniej Góry, a następnie do Wrocławia.

 • Czesław Grabowski (1919 -2002) ożeniony z Marią Kołodziejczak (1923 – 1993). Z małżeństwa tego urodziło się dwoje dzieci:
 • Czesława, Halina Grabowska – Głowacka,
 • Waldemar Grabowski.

Wraz z rodziną Grabowskich wychowywał się syn Stanisławy Krychowskiej – Ludwik. Przyszedł na świat w 1900 roku. Był oficerem Wojska Polskiego. Uwięziony na zamku w Lublinie zginął wraz z grupą polskich oficerów rozstrzelanych przez okupantów niemieckich w lipcu 1944 roku. Ciało odnalezione zostało i pochowane przez Franciszka Szydłowskiego, który w tym czasie mieszkał w niedalekim Spiczynie.

W Orzechowie w dalszym ciągu mieszkają potomkowie: wnuki, prawnuki i jeden praprawnuk z rodu Grabowskich zapoczątkowanego przez Franciszka i Stanisławę Grabowską z domu Krychowską.


Rodzina Grabowskich z babcią Agnieszką Lis -Krychowską
Środek pierwszego rzędu: Agnieszka Lis-Krychowska-Pawlak (babcia)
·        po prawej siedzi córka Stanisława Grabowska, stoi jej syn Władysław Grabowski,
·        po lewej stoi Czesław Grabowski, siedzi jego ojciec Franciszek Grabowski,
·        od lewej stoją: Zygmunt Grabowski, Władysław Krychowski – syn babci, Stanisław Grabowski, Ludwik Krychowski – syn Stanisławy Grabowskiej, Jan Grabowski

Rodzina Grabowskich przy stole
Od lewej: stoi Marianna Szydłowska, siedzą Stanisława Grabowska, Franciszek Grabowski, stoi Czesław Grabowski, dalej siedzą: Julia Grabowska żona Jana z córką Joanną na kolanach, Jan Grabowski i Franciszek Szydłowski.
·        drugim rzędzie stoją od lewej: Franciszka Grabowska – Szydłowska, Zygmunt Grabowski, Władysław Grabowski, Stanisław Grabowski.
 
Rodzina Grabowskich
Stanisława i Franciszek Grabowscy